Loading

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı devam eden Taksim Camii ve yeni Atatürk Kültür Merkezinde incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı devam eden Taksim Camii ve yeni Atatürk Kültür Merkezini (AKM) ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, incelemelerinin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Mesut Yılmaz’ın vefatının hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Yılmaz gerçekten uzun bir süre rahatsızlık geçirdi. Bu sabah da Rahmet-i Rahmana kavuştu. Sabah eşleri Berna hanımla bir telefon görüşmesi yaptım. Allah taksiratını affetsin” temennisini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Mesut Yılmaz’ın cenazesinin ne zaman ve nereye defnedileceğine henüz ailesinin karar vermediğini belirterek, “İki yer üzerinde durduklarını söylediler. ‘Biri Marmara İlahiyat, bir diğeri de Çamlıca Cami üzerinde duruyoruz’ dediler, henüz kesin kararı vermediklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

Mesut Yılmaz’ın, Türkiye’de gerek Başbakan, gerek Dışişleri Bakanı gerek Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevler icra eden bir devlet adamı olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı zamanda tabii hemşehrim. Bundan dolayı da bir hukukumuz var. Sağ olsun, tüm davetlerimize sağlıklı olduğu süreç içerisinde katılma erdemini göstermiştir. Bundan dolayı da kendilerine bir şükranım var. Tüm ailesine, başta eşi olmak üzere baş sağlığı diliyorum. Allah taksiratını affetsin. Milletimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taksim Cami ve AKM inşaatlarına ilişkin de şu bilgileri paylaştı: “Taksim Camii’yle alakalı olarak ramazan ayı içerisinde yetişmesine dair şu anda bilgi aldım. Burayla ilgili de Atatürk Kültür Merkezi konusunda 2021’in altıncı ayının sonuna kadar yetiştirme hedefi var. Bunun için de Kültür ve Turizm Bakanım bütün gayretlerini ortaya koyuyorlar. İnşallah altıncı ayın sonuna kadar yetiştirme hedefimiz var diyorlar. Tabii kültür ve turizmde çok ciddi ataklarımız var. Bir de tabii biliyorsunuz Ankara’da aynı şekilde bir gayretimiz var. Fevkalade bir durum olmadığı takdirde altıncı ayın sonunda burayı inşallah bitireceğiz. Belki elektronik, elektrik bu işlerde bir sarkma olabilir, çünkü ithal ama bunun dışındaki bütün işleri altıncı ayın sonunda inşallah bitireceğiz.”

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish
Top